Historie opowiedziane tańcem, czyli X edycja Up To Stage

Taneczno-teatralny pokaz emocji i prawdy życia codziennego. Motyw przewodni – miasto. Sceniczne ukazanie różnego oblicza życia miejskiego, sytuacji, problemów i ludzi, których mijamy na co dzień.

Up To Stage to wydarzenie dla miłośników tańca, w szczególności stylu jazz, modern czy współczesnego. Wspaniała inicjatywa jednej z czołowych polskich szkół tańca. Na scenie najlepsi tancerze Egurrola Dance Studio, trenujący pod okiem wybitnych instruktorów. Taniec to nie tylko rywalizacja, nie tylko pierwsze miejsce, medale, ale również artystyczny niepokój – zaznacza Agustin Egurrola, założyciel szkoły – Chciałem, żeby miejscem występów nie były tylko hale sportowe, ale żeby tancerze weszli do prawdziwego teatru, na prawdziwą scenę, żeby mogli ten swój niepokój artystyczny wyrazić. Właśnie dlatego powstało Up To Stage. Każda edycja wydarzenia to inny temat przewodni. W poprzednich latach tancerze poruszali m.in. tematy tabu, opowiadali o zmysłach, motywie panta rhei [gr. wszystko płynie] czy pragnieniu.


fot.Bartosz Kruk, Teatr Tańca Jazzgot „Omerta”

Jubileuszowa, X edycja odbyła się w Okęckiej Sali Widowiskowej, a za bilety trzeba było zapłacić 30zł. Oprócz pokazów solowych, w konkurencji wzięły udział grupy Marleny Bąk, Cezarego Borowika, Anety Bułki, Pawła Michno, Katarzyny Mieczkowskiej i Patrycji Nosiadek.

W jury zasiedli:

Kama Akucewicz: I solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie
Ida Nowakowska: tancerka, aktorka, a także jurorka 9 edycji You Can Dance – Po prostu tańcz
oraz przewodniczący jury, sam Agustin Egurrola.

Dla mnie Up To Stage to na pewno możliwość pokazania się na scenie – mówi tegoroczna zwyciężczyni solowa, Kaja Wiśniewska, tancerka Teatru Tańca Jazzgot. – Teatry amatorskie bardzo rzadko mają taką okazję zaprezentowania się. Nie ciesze się, że to był konkurs, bo nie lubię rywalizacji. Ale na pewno jest to wartościowa inicjatywa – podkreśla.                                                                                                           

Artyści tańcem opowiadali m.in. o poszukiwaniu siebie, pokazywali realia codzienności, współczesną manię życia z telefonem komórkowym, czy wpływ otoczenia na kształtującą się jednostkę. Zwycięska okazała się etiuda w choreografii Anety Bułki, czyli zdaniem Agustina, najbardziej pracowitej instruktorki. Prezentacja była groteskowym spojrzeniem na to, czego w mieście nie unikniemy: kolejki w poczekalni 🙂

fot. Piotr Szkolmowski

Wieczór umiliły dwa gościnne pokazy w wykonaniu Teatru Tańca Jazzgot Junior oraz Teatru Tańca Jazzgot, choreografii Anety Bułki. Up To Stage daje mi możliwość pokazania swoich rzeczy tu na miejscu. W Warszawie odbywają się różne eventy, ale mam takie wrażenie, że jest to bardziej dla zawodowych teatrów. Tak naprawdę w stolicy nie ma konkursów dla ruchu amatorskiego – mówi choreografka – Cieszę się, że moje tancerki mogą przyprowadzić znajomych, którzy mają szansę zrozumieć czemu one wiecznie siedzą na tej sali – przyznaje z uśmiechem.

Fotorelacja z poprzednich lat:

fot.Beata Michalczyk AMD, IV edycja UTS                                 

fot.Liliana Otręba, V edycja UTS

Natalia Klisińska