Figura – produkty, które mogą jej zaszkodzić !

Jak twierdzą dietetycy, głównym zagrożeniem dla zachowania szczupłej sylwetki są produkty z ukrytymi substancjami spożywczymi. Wielu ludzi uważa, że aby schudnąć, powinno się spożywać odtłuszczony ser, mleko, kefir, jogurt. Jest to jednak mylne stwierdzenie. W ostatnich badaniach, amerykańscy naukowcy odkryli, że spożywanie odtłuszczonych produktów wpływa odwrotnie na naszą figurę niż pierwotnie przypuszczano.

Jedząc produkty zawierające tłuszcz, szybko i na długo hamujemy głód, natomiast jedząc produkty  0% , w pełni się nie nasycamy. Spożywając te drugie, w krótkim czasie znowu robimy się głodni. Maskujemy to znowu odtłuszczonym kefirem,  ale po kilku godzinach chęć zjedzenia czegoś wróci. W wyniku takiego odżywiania się, spożywamy  więcej kalorii.  Przyczyniają się do tego różne dodatki smakowe,  które znajdują się w odtłuszczonych produktach. W praktyce, takim sposobem wartość kaloryczna naszej diety zwiększa się średnio o 250 kcal.

Mało kto wie, ale wapń jest wchłaniany tylko z pełnotłustych produktów mlecznych.  Okazuje się, że mleczny tłuszcz nie jest tak bardzo szkodliwy, jak powszechnie twierdzono. Tylko w znikomym stopniu osadza się w komórkach tłuszczowych, natomiast  przyczynia się on do uwolnienia zapasów, które są tam zmagazynowane.

Istnieją produkty, które jednak zdecydowanie powinny zostać ograniczone:

  1. Cukier – Pierwszą rzeczą, z której muszą zrezygnować osoby pragnące schudnąć – słodzona kawa i herbata. Należy również ograniczyć picie soków owocowych z kartonów, które są jednym z jego głównych źródeł.
  2. Ziemniaki – mają pewną wartość odżywczą, ale warto jeść je tylko młode i podane w formie gotowanej bądź pieczonej.
  3. Żywność zawierająca mąkę – Wyroby piekarnicze wykonane z niskiej jakości mąki, takie jak biały chleb i ciastka powinny być wyłączone z diety.
  4. Ryż biały – zawiera dużo skrobi, która nie najlepiej wpływa na naszą figurę . Nie jest konieczne całkowite wyeliminowanie ryżu, wystarczy ograniczyć jego spożycie do 1-2 porcji tygodniowo. Możemy zamienić też popularny ryż biały na brązowy, który zawiera o wiele więcej wartości odżywczych.
  5. Płatki śniadaniowe, musli Szybkie posiłki zawierają “puste” węglowodany, które tylko przez krótki czas trzymają uczucie sytości.
  6. Bulionyzarówno mięsny jak i drobiowy zawierają dużo cholesterolu.
  7. Tłuste mięso, kiełbasy, parówki – to produkty, które nie tylko utrudniają utratę wagi, ale mogą też źle wpłynąć na zdrowie naszego organizmu. Oczywiście możemy spożywać przetworzone produkty mięsne, ale powinniśmy robić to rzadko i w jak najmniejszej ilości.
  8. Szproty, ryby wędzone, konserwy w oleju – Produkty te są nasycone tłuszczami, które spowalniają proces odchudzania .
  9. Masło – to produkt, który zawiera ogromną ilość kalorii i składa się z prawie samych tłuszczy. Jednak lekarze nie zalecają porzucenia go całkowicie: ma w swoim składzie witaminy A, D, E, PP, a także witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe, węglowodany, białek, wapń, potas, żelazo, magnez, mangan, miedź, sód, fosfor, cynk. Bez tych minerałów nie możemy osiągnąć zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci. Najważniejsze – w użyciu masła, jest aby znać zalecaną porcję spożycia, 10 gramów na tydzień.
  10. Majonez – Najlepszy, to taki domowej roboty. Korzyści z niego będą znacznie większe, a potrawy nabiorą więcej smaku.

Oczywiste jest to, że konsumowanie frytek, krakersów, solonych orzechów i innych “fast foodów” nie jest dobre do zachowania szczupłej sylwetki .

Katia Zubyk