Jesteśmy w pułapce. Otaczają nas fake newsy, postępująca polaryzacja, polityczny populizm, zawiłości gospodarcze i nasza własna – społeczna – niedojrzałość. Znajdujemy się w takim miejscu w historii, w którym naukowcy z całego świata postanowili nam pokazać jak wyjść z tej pułapki obronną ręką.

Już prawie rok jestem członkiem Ambasady Concilium Civitas. Ta przygoda zaczęła się niewinnie i nie wiedziałem, dokąd mnie doprowadzi. Kim jesteśmy, w którą stronę zmierzamy i gdzie aktualnie się znajdujemy?

Concilium Civitas odpowiada na tę pytania i rozwiewa wątpliwości. Grupa polskich naukowców – blisko czterdziestu – pracujących na zagranicznych uczelniach, dla których sprawy polskie są wciąż bliskie. Jak sami o sobie mówią: „Łączy nas poczucie, że jako badacze procesów społecznych (…) uczestniczący w międzynarodowych akademickich debatach o sprawach publicznych, powinniśmy aktywnie i bezinteresownie oferować Polsce swoją wiedzę”. Pracownicy najlepszych uczelni na świecie – od Australii przez Szwecję i Brazylię, od uniwersytetów Harvardu, Stanforda, Princeton aż po uczelnie w Genewie, Oxfordzie, Lipsku. Owocem wspólnej pracy członków stał się Almanach, czyli zbiór wszystkich tekstów i analiz opisujących współczesne problemy – historyczne, społeczne, gospodarcze, politologiczne i praworządnościowe. Organizacyjnego wsparcia tęgim umysłom Concilium udzielają natomiast studenci Collegium Civitas pod wodzą dwóch Jacków – Żakowskiego i Rakowieckiego.

Ambasada czyli studenci, wolontariusze, ochotnicy – to my. Pomagamy promować i obsługiwać wydarzenia związane z Concilium Civitas. W zeszłym roku efektem tej pracy była I konferencja Concilium Civitas, która odbyła się w drugim tygodniu lipca. Do Warszawy zjechało ponad dwudziestu członków całej grupy, debatowali wtedy nad stanem i jakością demokracji, gospodarką, historią, społeczeństwem oraz przyszłością. Jednak Ambasada to nie tylko praca organizacyjna. To również merytoryczne dyskusje oraz wymiana doświadczeń i spojrzeń zarówno między nami i naszymi opiekunami, ale między nami i członkami Concilium. Podczas zajęć wspólnie z prorektorem ds. dydaktycznych w Collegium Civitas – dr Rolandem Zarzyckim, omawiamy spływające do Almanachu teksty. Ambasada to też spotkania; zarówno w realu, jak z prof. Michałem Kosińskim, jak i w internecie podczas organizowanych debat.

Debaty – w dużej mierze zawdzięczamy je pandemii, która uświadomiła nam, że czasami bliżej jest do São Paulo czy Sydney, niż do Warszawy. Do tej pory odbyło się sześć debat. Ostatnia poświęcona była uniwersytetom i e-learningowi. Jej tytuł brzmiał Uniwersytety – COVID – Przyszłość. Poprzednie debaty traktowały o gospodarce, społeczeństwie, demokracji oraz Europie w czasach zarazy. Te spotkania to również przestrzeń dla wszystkich głodnych wiedzy, targanych wątpliwościami i cierpiących z powodu niejasności omawianych zagadnień. To właśnie podczas debat wszyscy widzowie i uczestnicy mają szansę zadać pytanie wybranemu paneliście, na nurtujący go temat. To również szansa, aby aktywnie wziąć udział w dyskusji na Zoomie, gdzie gdzie dzielimy się doświadczeniami, różnymi spojrzeniami i obawami. Wystarczy jedynie odpowiednio wcześnie wysłać mail z deklaracją chęci uczestnictwa. Wszystkie informacje o nadchodzących spotkaniach znajdziecie na naszym fanpage’u Concilium Civitas.

W tym roku odbędzie się również Młode Concilium. W dyskusji staramy się łączyć pokolenia, ich doświadczenie, wymieniać problemami oraz dawać głos najmłodszym. Z tego powodu w 2020 roku ogłosiliśmy pierwszą odsłonę konkursu Młode Concilium. Inicjatywa realizowana przez Fundację Collegium Civitas, przy pomocy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Gazety Wyborczej, była skierowana do tegorocznych maturzystów. Tegoroczny temat to „JA, POLSKA, EUROPA, ŚWIAT – 2040”. Spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy setkę najciekawszych, ich autorów zaprosiliśmy do udziału w II konferencji Concilium Civitas. Najlepsza dziesiątka ,wyłoniona przez członków Concilium, otrzymała m.in. nagrody finansowe oraz możliwość bezpłatnego studiowania na najlepszych, polskich uczelniach. Dodatkowo, teksty nadesłane przez pierwszą dwudziestkę ukażą się w Almanachu Młodego Concilium.

Co dalej? Trwają przygotowania do II konferencji Concilium Civitas, która w tym roku odbędzie się wirtualnie i w której po raz pierwszy wezmą udział członkowie Młodego Concilium. Wcześniej czekają nas kolejne debaty, które poświęcimy przyszłości następnych dziedzin, dotkniętych koronawirusem. Dalej bez zmian, zgodnie ze słowami inicjatora – Jacka Żakowskiego, o tym, co nam może dać Concilium Civitas: „Może popchnąć naszą świadomość, może nas czegoś nauczyć. Jak będziemy lepiej rozumieli własną sytuację, to będziemy sobie z nią lepiej radzili”.

Michał Tomasik

ㅤㅤㅤㅤㅤㅤInstagram