Źródło zdjęcia: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

Oficjalnie wiemy już, że Kamala Harris zostanie pierwszą wiceprezydentką w historii Stanów Zjednoczonych. Jednak w przeciwieństwie do prezydenta-elekta Joe Bidena – nie wiemy o niej za dużo. GovTrack – niezależna bezpartyjna strona internetowa, wymienia ją jako najbardziej liberalną ze wszystkich 100 senatorów, New York Times określa jako osobę o poglądach centrowych, z kolei Fox News nazywa radykałem. Kim jest kobieta, która na naszych oczach zmienia politykę za oceanem?

OD LEWEJ DO PRAWEJ

W swojej karierze politycznej Kamala Harris zdążyła już zajść za skórę zarówno liberałom, jak i konserwatystom. W 2004 roku jako prokuratorka okręgowa w San Francisco nie zgodziła się na karę śmierci dla członka gangu odpowiedzialnego za zabójstwo policjanta. 10 lat później, już na stanowisku prokuratorki generalnej, sprzeciwiła się orzeczeniu sędziego, który uznał karę śmierci za niezgodną z konstytucją.

Zwykle jednak reprezentowała poglądy progresywne. W przeszłości proponowała między innymi wprowadzenie sześciomiesięcznego płatnego urlopu rodzinnego (coś na wzór naszego „macierzyńskiego”), poparła zwolenników legalizacji marihuany oraz przyłączyła się do projektu ustawy „Medicare for All” Berniego Sandersa, która miała na celu wywalczenie rządowego ubezpieczenia dla każdego obywatela USA.

Aczkolwiek nie można powiedzieć, że nowa wiceprezydentka w pełni zgadza się z wszystkimi lewicowymi postulatami. Nie opowiedziała się na przykład za lobbowanym przez niektórych Demokratów planem zaprzestania finansowania policji, o którym głośno mówi się od śmierci Georga Floyda.

KLUCZOWA EKOLOGIA

Zgodne z lewicowym światopoglądem jest za to podejście Harris do spraw ekologii, to kluczowe w przypadku chęci zdobycia głosów młodszych wyborców. Polityczka opowiada się za „Nowym Zielonym Ładem”, który w ramach przebudowy amerykańskiej gospodarki ma prowadzić do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Część polityków określa ten dokument mianem „socjalistycznego manifestu”, niemniej cieszy się on dużym poparciem w obozach obu największych partii.

W trakcie kampanii wiceprezydentka nakreśliła również plan na zerową emisję gazów cieplarnianych do 2045 roku. Dodatkowo, we współpracy z kongresmenką Alexandrią Ocasio-Cortez, przedstawiła nowy projekt ustawy klimatycznej, która ma badać wpływ przepisów środowiskowych na biedniejszą część społeczeństwa.

OTWIERAJMY GRANICE

Kamala Harris – córka Jamajczyka i Hinduski – zdecydowanie sprzeciwiała się polityce migracyjnej Donalda Trumpa. Dwa lata temu, po tym jak porównała Amerykański Urząd Imigracyjny i Celny (organ zajmujący się ochroną Stanów Zjednoczonych przed przestępczością transgraniczną i nielegalną imigracją) do Ku Klux Klanu, w USA wybuchł skandal. Podczas kampanii wyborczej obiecała wprowadzenie łatwiejszej procedury nabycia obywatelstwa dla milionów osób nielegalnie mieszkających w USA.

Bez wątpienia Kamala Harris jest jedną z najciekawszych postaci współczesnej polityki. Mówi się, że Joe Biden z powodu podeszłego wieku nie będzie ubiegał się o reelekcję i wtedy właśnie pozycja nowej wiceprezydentki może być kluczowa. Ameryka czekała na pierwszą kobietę na stanowisku wiceprezydenta aż 244 lata, czas pokaże, czy na pierwszą prezydentkę nie poczeka zaledwie cztery lata dłużej.  

Jędrzej Święcicki

ㅤㅤㅤㅤㅤㅤInstagram