Kamil Stoch wygrywa 69 edycję Turnieju Czterech Skoczni! Dzięki wygranej w ostatnim konkursie w Bischofshofen skoczek z Zębu po raz trzeci triumfował w prestiżowych zawodach TCS zdobywając trzeciego z kolei Złotego Orła, nagrodę dla najlepszego zawodnika Turnieju Czterech Skoczni. Dawid Kubacki też może być zadowolony ze swoich występów – w tegorocznych zawodach uplasował się na najniższym stopniu podium.

Dominacja Polaków w Turnieju Czterech Skoczni!

Polacy w TCS nie pozostawili złudzeń rywalom, całkowicie zdominowali zawody. Aż czterech biało-czerwonych znalazło się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni. Listę otwiera Kamil Stoch, który w ostatnim konkursie w Bischofshofen latał stabilnie i daleko. Pierwszy skok oddał na 139 metrów, a w drugiej serii mistrz z Zębu poprawił się o metr. Halvor Egner Granerud odgrażał się Stochowi, że jest w stanie prześcignąć Kamila Stocha nawet na 10 metrów. Norweg narobił dużo szumu, a na koniec i tak nie znalazł się na podium. Dawid Kubacki po słabszym konkursie w Bischofshofen spadł z drugiego miejsca na trzecie w ogólnej klasyfikacji. Piąta lokata należy do Piotra Żyły, który zgromadził na swoim koncie aż 1037.2 punktów. Na szóstym miejscu znalazł się Andrzej Stękała dla którego ten konkurs jest najlepszym osiągnięciem w karierze. W klasyfikacji ogólnej turnieju zanotował 1032.5 punkta. W ostatnich 5 latach, aż czterokrotnie po Złotego Orła sięgał Polak. Trzy razy prestiżowe trofeum zdobył Kamil Stoch, jednokrotnie ta sztuka udała się Dawidowi Kubackiemu, który w tym roku stanął na najniższym stopniu podium.

Nikt nie jest w stanie zatrzymać Polaków.  Nawet niemiecki sanepid…

28 grudnia w Oberstdorfie polscy kibice mieli jednak powody do zmartwień. Fałszywie pozytywny wynik testu na COVID – 19 otrzymał jeden z zawodników: Klemens Murańka. Wskutek czego cała kadra polskich skoczków i sztab trenerski został poddany przymusowej kwarantannie. To właśnie z tego powodu w kwalifikacjach nie zobaczyliśmy żadnego Polaka. Podobna sytuacja miała miejsce w niemieckim sztabie, gdzie fizjoterapeuta reprezentacji Niemiec uzyskał pozytywny wynik testu COVID – 19. Niemieccy skoczkowie zostali dopuszczeni do zawodów bez kwarantanny, co wywołało niemałe kontrowersje w świecie skoków.

 

Paulina Blankiewicz
fot. Wikipedia

ㅤㅤㅤㅤㅤㅤInstagram