Przed nami ostatnie dni wakacji, jednak od dłuższego czasu temat szkoły budzi wiele emocji. W sklepach standardowo rozpoczyna się wyprzedaż zeszytów, ale tym razem bardziej interesująca wydaje się zapowiadana reforma szkolnictwa. Tę dla uczniów i nauczycieli szykuje minister Przemysław Czarnek. Ostatnio gościem Nowej Fali była Wiktoria Magnuszewska. Działaczka Młodzieżowego Forum LGBT+, która miesiąc temu prowadziła protest głodowy pod Ministerstwem Edukacji i Nauki w Warszawie. Wiktoria wraz z innymi protestującymi Frankiem Brodą i Laurą Kwoczałą podkreślają, że był to protest przeciwko „polityce nienawiści i pogardy”. Uczniowie domagali się m.in. dymisji ministra Czarnka i wprowadzenia „edukacji na miarę XXI wieku”.

W wywiadzie do Nowej Fali zapytałam Wiktorię m.in. o to, czym jest dla niej Polska i jak widzi przyszłość tego kraju.

0:45

„Jako kolektyw aktywistyczny, Młodzieżowe Forum LGBT+, który założyłam w zeszłym roku zorganizowaliśmy już parę̨

masowych protestów przeciwko działalności, propagandzie nienawiści Ministra Czarnka. Żadne z nich niestety nie przyniosły efektów. Więc wydaje mi się, że to co poprowadziło nas pod gmach ministerstwa to narastające poczucie frustracji, złości, bezsilności. Była w nas potrzeba użycia bardziej radykalnych rozwiązań, jak przywiązanie się łańcuchami czy protest głodowy.”

„Cnoty niewieście”

2:54

„To są wartości, które były pielęgnowane dawno, dawno temu. Co myślę? Jest to po pierwsze przykre, po drugie absolutnie niedopuszczalne, żeby w Polsce nie było edukacji na miarę XXI wieku. Mam na myśli zakaz (tutaj powiedziała o zakazie. Oczywiscie jeśli wolisz, możemy tu dać jakiś eufemizm, ale nie wiem czy aż tak zmieniać jej wypowiedz, bo myślę, ze to fajnie pokazuje jej narrację) edukacji seksualnej, antydyskryminacyjnej czy klimatycznej. Zamiast tego skupiają się̨ właśnie na ideologizacji nauki. Uczą dziewczynki, żeby były podporządkowane.”

Spotkanie z Ministrem Czarnkiem

6:14

„To spotkanie to wynik naszego protestu, kontynuacja rozmów, które zaczęły się już w ministerstwie, w dniu naszego protestu. Zostaliśmy wtedy zaproszeni do rozmowy z wiceministrem Rzymkowskim. Wyjście naprzeciw z propozycją tej rozmowy było według ministerstwa jakimś rozwiązaniem sytuacji. Po rozmowie, na której nie doszło do żadnych konkretów, oczywiście – wróciliśmy protestować. Spotkanie 20 sierpnia jest kontynuacją tych rozmów, które już wtedy rozpoczęliśmy. Zostaną poruszone te same postulaty, z którymi przyszliśmy. Dla przypomnienia pierwszym postulatem jest natychmiastowa dymisja ministra Czarnka, wraz z wzięciem odpowiedzialności za swoje krzywdzące słowa. Jest to również propozycja utworzenia okrągłego stołu, na którym byłaby możliwa otwarta dyskusja na temat edukacji z połączeniem stron społecznych, aktywistycznych, nauczycielskich i uczniowskich. Ostatnim jest właśnie edukacja na miarę XXI wieku. Włączenie edukacji klimatycznej, seksualnej i antydyskryminacyjnej.”

7:53

„Jesteśmy głosem wkurzenia młodych osób. Głosem protestu.”

Patriotyzm w XXI wieku

8:56

„Uważam się za patriotkę. Uważam, że te wszystkie akcje protestowe, czy aktywistyczne są przejawem patriotyzmu, dbaniem o dobro narodu. Jak patrzę na Polskę? To są przede wszystkim młodzi ludzie, którzy walczą, protestują, którzy mają na myśli dobro narodu. To budzi we mnie dużą nadzieję i pozytywne emocje. To, że istnieje ten ruch oporu, że ludzie protestują. Aż 80% protestujących na Strajku Kobiet wierzy w powodzenie tych protestów. Ja tak utożsamiam Polskę. W moich oczach to są ci ludzie. A aktualny rząd uważam za żart i przeszkodę dla rozwoju Polski.”

10:44

„To, co trzeba robić to nie poddawać się w tej walce. To co się teraz dzieje, w Polsce to jest upadek kolejnych filarów demokracji. Uważam, że jest to kluczowy okres, dlatego nie możemy sobie odpuścić. Musimy wychodzić na ulicę, musimy protestować w każdy możliwy dla nas sposób. To nie koniec.”

12:04

„Nasze działania ustosunkujemy do wyników rozmów 20 sierpnia. Jeśli nie będziemy z nich zadowoleni, to dalej wychodzimy na ulicę i nie zaprzestajemy naszych akcji”.

Po 20 sierpnia

W piątek 20 sierpnia Przemysław Czarnek spotkał się online z Wiktorią, Frankiem i Laurą. Na spotkaniu ze strony Młodzieżowego Forum LGBT+ pojawili się także Emil i Mikołaj. Minister Przemysław Czarnek połączył się̨ online na ok. 30 minut. Reszta spotkania była kontynuowana w obecności wiceministra Rzymkowskiego, z którym udało się uzgodnić zarys Okrągłego Stołu w sprawie edukacji. W trakcie rozmowy z ministrem Czarnkiem, Wiktoria miała poruszyć również kwestię retoryki stosowanej przez ministra oraz wzięcie za nią odpowiedzialności. Protestujący nie doczekali się przedstawienia potencjalnych rozwiązań przez ministra, dlatego rozmowa ma być kontynuowana na następnych spotkaniach. Aktywiści podnoszą, że zamiast przeprosin usłyszeli kolejne krzywdzące wypowiedzi, na przykład to, że panowie nie powinni opiekować się dziećmi w przedszkolu. Jak relacjonują uczestnicy – minister dodał też, że “ideologia LGBT zagraża rodzinie i Polsce”, co w jego mniemaniu nie było krzywdzące, gdyż mówił o “ideologii LGBT”, a nie o osobach LGBT. Aktywiści wspominają, że poprosili ministra o zdefiniowanie frazy,,ideologia LGBT”. Przemysław Czarnek miał zapewniać, że odpowiedź prześle pisemnie, gdyż nie był w stanie zrobić tego na spotkaniu.

– Na początku minister zapewnił, że otacza nas szacunkiem jako osoby nieheteronormatywne, ale z jego retoryki było czuć uprzedzenie – mówiła Wiktoria po wyjściu ze spotkania. Obserwując reakcje środowiska aktywistycznego na wynik tak długo wyczekiwanej rozmowy z ministrem – trudno przewidzieć koniec protestów.

Michelle Brustad

fot. Mikołaj Kiembłowski

ㅤㅤㅤㅤㅤㅤInstagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .